Alina Constantinescu

Alina Constantinescu blog
11 oct. 2011

Job in 24 de ore

Vreau sa fac un experiment. Mi-a venit ideea de a ma folosi de instrumentele de social media pentru a dovedi in ce masura sunt ele eficiente sau nu. Scopul meu este de a vedea daca social media e doar o bula sau mai mult decat atat si in ce masura functioneaza.

Fiindca oficial de azi contextul actual imi permite sa fiu disponibila pentru noi provocari, imi propun sa imi gasesc un job in doar 24 de ore. Pentru a mari vizibilitatea anuntului meu, voi promova acest post pe conturile de Twitter, Facebook, LinkedIn si G+.

Evident voi face si research 100%. Sau 100% r-e-s-e-a-r-ch cum mai place mie sa silabisesc. Voi aprecia in primul rand daca 24 de ore sunt suficiente pentru a gasi ceea ce cauti atunci cand pui in miscare promovarea pe online si voi urmari care sunt comentariile si reactiile generate de aceasta idee.

Ce stiu sa fac?
In ultimii 5 ani printre cele mai importante responsabilitati pe care le-am avut se numara:
– coordonarea si organizarea a peste 60 de evenimente private si intalniri de business (numarul reprezinta o aproximare medie)
– gestionarea si prezentarea ofertelor de restaurant (meniuri food & drinks, set-up final, entertainment)
– rezolvarea problemelor administrative si de secretariat
– mentinerea relatiei cu presa
– redactarea de articole si texte de prezentare (in principal pe zona de horeca si gaming)
– managementul continutului online (site si pagini de Facebook)

Ce pot sa fac?
– sa lucrez cu oameni nervosi/ tensionati/ nevrotici (sunt foarte empatica)
– sa invat foarte repede o profesie care e legata de abilitatile mele (sunt un om sociabil, agreabil si cu umor)

Ce imi place sa fac?
– sa scriu; este maniera cea mai comoda in care ma exprim
– sa interactionez pe conturile sociale; sunt in primi 50 cei mai urmariti romani de pe Twitter, nu ma laud e conform Zetweety
– sa monitorizez toate noutatile din zona de lifestyle organic/ bio/ terapeutic

Redau mai jos cateva recomandari actuale despre modul in care sunt perceputa profesional:

„Alina e unul dintre oamenii care invata foarte repede ceva, cand isi pune in cap. Studiaza, testeaza, se tine de treaba. Cand vine vorba de blogging, stiu sigur ca ceea ce scrie este documentat, pregatit si pus cap la cap mai bine decat as putea eu.” – Bobby Voicu, pro-blogger

„Ne-am intalnit la un curs de social media, unde dorea sa descopere beneficiile blogging-ului. La scurt timp dupa, si-a facut un blog si a inceput sa interactioneze cu blogosfera. Astazi este una din persoanele adesea implicate in campanii, evenimente si apreciate pentru felul in care abordeaza subiectele pe blog. Cu experienta si contactul avute in blogging, dublate de experienta in comunicare, Alina face parte din comunitatea mica dar in crestere a practicienilor in social media.” – Cristian Manafu, consultant social media

„Pe Alina am cunoscut-o pe anul trecut cand am organizat un eveniment la Casa Vernescu, lansarea unui proiect de suflet la care am avut placere sa lucrez. Pentru mine a fost una dintre cele mai frumoase colaborari, ce s-a transformat apoi intr-o prietenie pe care ma straduiesc sa o intretin. Este o femeie frumoasa, fina, desteapta care scrie minunat si este o gazda excelenta” – Carmen Gheorghita, PR Director

Profilul meu profesional este online aici iar pe blog am pus si alte detalii despre mine. Si pentru ca este un exercitiu social contra-cronometru, nu voi lua in calcul ofertele primite dupa cele 24 de ore. In online ritmul impune aici si acum, nu?

Eu cred că toate gândurile vorbesc. Să-mi zici care-s ale tale.

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.

Mai multe rezultate...